Tvrdohlavost

17. srpna 2016 v 9:33 | Lukíno |  Téma týdne

TVRDOHLAVOST
Tvrdohlavost.
Je dobrá nebo ne?
Když člověka vede k tomu, že si stojí za svým dobrým přesvědčením a nic a nikdo ho nezvyklá, tak je to dobré.
Například když si z různých rozumných důvodů řeknu, že nechci začít kouřit cigára a přes masáž mých kamarádů, náruživých kuřáků, se nedám přesvědčit, abych to aspoň jednou zkusil ( "dyť o nic nejde, ne?" ), tak mi tato má TVRDOHLAVOST,ZÁSADOVOST, pomůže, abych se potom nemusel zdlouhavě, a možná i neuspěšně, vyrovnávat s tímto zlozvykem.

Naproti tomu, když je člověk zabejčený ve svých názorech a nechce jakokliv diskutovat o čemkoliv a sveřepě se drží svých léty vytvořených nesprávných představ, tak to škodí jemu i jeho okolí.

Tak třeba nějaký starší člověk se divá skepticky na mladé, nemá s nimi nejlepší zkušenosti, tak je hází všechny do jednoho pytle a jsou to pro něj VŠICHNI nevychovaní spratci.
Má pravdu a je to zdravý názor nebo by ho měl změnit?Samozřejmě dnešní mladí lidé možná otevřeněji vyjadřují své názory než předešlá 70ková generace, taky řekl bych někteří poztráceli přirozenou úctu ke starším lidem o proti minulosti ( klima společnosti?) a skutečně , co si NĚKTEŘÍ dovolí ke svým rodičům, prarodičům nebo úplně neznámým starouškům, to mi hlava nebere.
Bez ostychu přepadat a okrádat staré nemohoucí lidi na ulici, případně pod nějakou záminkou v jejich bytech či dělat to legálně tím, že "vybírám" penízky z důchodu u svého dědy či babči, abych si přilepšil, to je sprominutím hnus.
Že by ale VŠICHNI byli takový nevychovaní spratci?
Jistě že ne .
Pokud ale budu mít tento předpojatý názor a nezměním jej, mohu si být jistý, že nebudu mít rád mladé a oni nebudou mít rádi mě a přijdu o to povzbuzení, které mladý člověk svým entuziasmem a živostí mi může dodat a ani já jej nebudu moci obohatit svými zkušenostmi a životními postřehy a zároveň nebudu moci v dobrém ovlivňovat názory mladé generace.


A podobně když jako teenager se budu na starší lidi dívat jako na přítěž, ktará tu zabírá jenom místo v autobuse, v obchodě, nevím, kde všude, je nemoderní, tedy je out a nemá mi co dát, tato předpojatost mi zabrání čerpat z jejich ničím nazaplatitelných zkušeností ( oni zkrátka vědí o čem ten život je a narozdíl od nás si prošli všemi těmi etapami a nástrahami života .... ) .
Taky se člověk ochudí o laskavost, kterou UMÍ projevovat výhradně starší lidé svým dětem,vnukům nebo úplně cízím mláďatům.
Ano, ne všichni letití jsou takový miláčci, mají své mouchy, kdo z nás ne, že?
Přesto všeobecný odsudek není moudrostí, ale hloupostí.


Z mého neumělého popisu je zřejmé, že stát si za svým je dobré, ale mít skostnatělé názory nám škodí.
K tomu, aby člověk změnil svůj náhled je potřeba odvahy, pokory a rozumnosti, k tomu aby se ho neoblomně držel pouze pyšnosti, neústupnosti a často hlouposti.

Kéž tedy máme dostatek pokory a odvahy a když je to potřeba, zkusme změnit názor.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama