Září 2016

Proč žít?

29. září 2016 v 13:40 | Lukíno |  Téma týdne

Proč žít?


Statistiky mluví neúprosnou řečí.
Milion, 1 000 000, lidí si každoročně vezme život.
Dalších 10-20 000 000 svůj čin nedokonná.
Statistikám vyspělých zemí vévodili pracovití a technicky vyspělý Japonci. Nejrizikovější skupinou byli mladí 15-34 let. Jejich odchod byl v roce 2014 častěji zapříčiněn sebevraždou než díky úrazům a rakovině.
Mohl bych kupit další fakta. Ale k čemu, že?
Upřímně, každá sebevražda je vykřičníkem pro naši civilizaci.
Kdyby vše bylo v poho, komu by se chtělo umírat?
Samozřejmě je jisté, že když někteří řeší neadekvátně svou životní situaci, někdy to může být způsobeno psychickými obtížemi,jindy impulzivní reakcí na neúspěch v životě, rodinnými problémy, vážnou nemocí atd..Ať je to jakoliv, člověk který se rozhodne zemřít, postrácel důvody, proč žít a je smutné, že nejenom v Japonsku mezi nejčastější ukončovatele života patří mladí lidé.
Co by jim a nejenom jim mohlo pomoci?


Jeden autor napsal trefnou poznámku o sebevraždě :
Je to trvalé řešení dočasného problému.

I když se nám to v té chvíli nezdá, mnoho věcí v našem životě není neřešitelných.
Tak ta první láska,která mi včera dala kopačky, není tou poslední, kterou v životě potkám.
Ta čtyřka z matiky na základce nebo střední není nic moc, ale v práci jí v budoucnosti nikdo zkoumat nebude.
A co když ale okolnosti ovlivnit nemůžeme?
Máme chronickou nemoc, zasáhl nás rozvod nebo nám zemřel někdo blízký?
To sice ovlivnit nemůžeme, ale co můžeme, můžeme změnit svůj pohled na věc. Když se na věc správně podíváme, smíříme se z ní, je pravděpodobnější,že se budeme dívat do budoucnosti pozitivněji. A díky tomu pro nás bude snadnější mít alespoň do určité míry svůj život pod kontrolou.
To se samozřejmě snadněji řekne než udělá.
K tomu abychom to zvládli nám může pomoci, když se svými pocity a myšlenkami svěříme blízkým členům rodiny nebo přátelům. To je možná to poslední, co bychom chtěli udělat, ale mohl by to být první krok k tomu, abychom se z toho dostali.
Vědomí, že se náš stav může do určité míry zlepšit nebo úplně vyřešit nám dává sílu jít dál.
Věřícím lidem může pomoci modlitba k Bohu, tedy né nějaká berlička či terpeutické placebo, ale důvěrné svěření se Bohu ( ŽALM 55:22 : "Uvrhni své břemeno na Jehovu, a on sám tě podpoří.").
A jak už jsem řekl výše, když si promluvíme s lidmi, kterým na nás záleží, může to být pro nás povzbuzením do dalšího života.
To co mě trochu překvapilo je, že podle Americké nadace pro prevenci sebevražd, studie prokázaly, že převážná většina lidí ( 90% nebo více ) měla před spácháním sebevraždy nějakou duševní poruchu.
Často však nebyla rozpoznána,diagnostikována ani řádně léčena.
Proto tou další a důležitou možností je vyhledat odbornou pomoc, která nám například s klinickou depresí pomůže bojovat a dostat jí pod kontrolu, případně nad ní zvítězit. I když si to možná nemyslíme, není to žádná ostuda.
Stydíme se snad za to, že dostaneme angínu, tak proč bychom se měli stydět, když máme deprese?
Nesprávný stud a strach jsou tím, co nám utahujou oprátku. Kdežto naděje je to , co nám pomáhá dýchat.

A to, co nejvíce potřebujeme, je získat důvod proč žít. Skutečnou naději.

Skutečná naděje je to, co nás udrží při životě, tak jako koráb na rozbouřeném moři, udrží pevná kotva.
V již zmiňovaném Japonsku byli mnohé sebevraždy zapříčiněny neschopností vyrovnat se s následky spojenými se zemětřeseními a přírodními katastrofami.
To logicky souvisí se ztrátou naděje do budoucnosti.
Bez naděje se nedá žít. Ve válce ( té doslovné nebo té duševní ) , člověk potřebuje věřit, že bude mír. Pokud vidí, že se k němu postupnými kroky dostává, tak naděje nabývá na síle. A i když někdy pohasíná, ten plamínek naděje tam stále je. Náš úkol je přiživovat ho, aby neskomíral, spíše aby mohutněl.

Některým lidem dodává optimismus do života naděje z Bible. Výhodou je, že tato naděje je pro všechny lidi, nejen pro lidi s depresí nebo jinými obtížemi.
Tak například Zjevení Janovi 21:3,4 říká : " Boží stan je s lidmi. A bude s nimi přebývat a oni budou jeho lidem. A sám Bůh bude s nimi. A setře jim každou slzu s očí a smrt již nebude a nebude již ani truchlení ani křik ani bolest. Dřívější věci pominuly."

To, že pominuly, ale není způsobeno přenesením lidstva do nebe nebo na jinou planetu nebo vytvořením nové planety poté, co tu starou zničíme. Proč?
Na jiném místě, v Žalmu 37:10,11,29 se totiž píše : " A ještě chvilku, a ničemný už nebude; a jistě budeš věnovat pozornost jeho místu a on nebude. ALE MÍRNÍ, TI BUDOU VLASTNIT ZEMI A VSKUTKU NALEZNOU SVÉ NEJVĚTŠÍ POTĚŠENÍ V HOJNOSTI POKOJE. SPRAVEDLIVÍ BUDOU VLASTNIT ZEMI A BUDOU NA NÍ PŘEBÝVAT NAVŽDY."

Nejsem žádný psycholog nebo psychiatr, ale podněty v tomto pojednání jsem čerpal ze série článků v Probuďte se! z dubna 2014 s námět Má smysl žít dál - tři důvody proč to nevzdat ( k přečtení na jw.org ).


Je zajímavé, že v San Francisku se chystala skočit z mostu Golden Gate jedna žena. Když k ní přistoupili policisté, aby jí zachránili, již nechtěla skočit a to díky tomu, že si přečetla výše zmiňovaný časopis. Uředníci pak požádali svědky Jehovovi, aby měli tento časopis v pojízných stojanech vždy k dispozici k užitku kohokoliv, kdo kolem nich u Golden Gate Bridge projde. Když tam budete mít cestu můžete to zkontrolovat.

A ještě jedna upoutávka na můj oblíbený film z roku 1997 s názvem Život je krásný režiséra Roberta Benigniho, který si zahrál titulní roli. Je tam návod, jak přežít i ty nejtěžší chvíle a uchovat si radost ze života. Je to sice pojato se značnou mírou nadsázky, ale má to hodně do sebe a po jeho shlédnutí se vám jistě bude chtít žít a ne umírat, i když není úplně veselý.
TOPlist

Ruská ruleta - můj život v tvých rukou

28. září 2016 v 6:33 | Lukíno |  Téma týdne

Ruská ruleta - můj život v tvých rukou


"Hra se smrtí s nejistým koncem", tak by mohl znít slogan, upozorňující na možnost zahrát si Ruskou ruletu.
Málokdo z nás se zdravým rozumem, by si chtěl, byť jen jednou, zkusit tuto smrtelnou hru.
Mám ale pocit, že si touto "ctihodnou" hrou krátí čas mnoho nezodpovědných jedinců
( viz státní svátek ve Francii a zuřivá jízda naklaďáku na pláži v Nice ).

V čem jsou tyto činy podobné a v čem jiné než RR a jak to dopadne?


Ještě než si zodpovíme tyto otázky, vžijme se do hráčů RR.
Představte si, že jste carským důstojníkem, a právě jste byl zostuzen kvůli nějakému nevhodnému chování.
Jedinou možností, jak si znova dobýt cti, je zahrát si RR. Berete do ruky revolver, vložíte do jedné z šesti komor náboj a roztočíte bubínek. Přikládáte zbraň ke spánku a ve vámi stanovené chvíli spustíte spoušť. Adrenalin se obrovskou rychlostí rozptyluje po celém vašem těle. Život nebo smrt , jiná varianta není.

Přežili jste.Revolver bere další zostuzená šarže. Ta, aby ještě zvýraznila svojí odvahu a zároveň touhu získat opět reputaci,již bubínek zbraně neroztáčí, ale rovnou přikládá ke spánku.......

Tak nějak v 19.století zřejmě vznikla Ruská ruleta. Dnes existují inovované verze typu Polská ruleta, kdy se používá poloautomatická pistole, která se ale nepřikládá ke spánku, ale do úst. Ještě extrémnější je Belgická ruleta, při které pouze jedna komora revolveru je prázdná , ostatní jsou naplněny náboji.

To, co se odehrálo ve Francii , však svou šíleností, překonává jakékoliv hazardní hraní se zbraněmi.
Při RR riskuje člověk svůj život. Je to jeho blbost, když o něj příjde.Neváží si ho, nemá ho.
Při brutálních útocích terorista vědomě obětuje životy neurčitého počtu lidí, které ani vůbec nezná, pro získání domnělé cti u Boha ( oh, jak hluboce se mýlí!) a prosazení neurčitého cíle - "propagace" IS a "vítězství" nad nevěřícími.
Při RR člověk zřejmě jednal s rozvahou, pomalu.Nechtěl přijít o život, ale chtěl očistit svoji pověst.
Teroristické útoky jsou možná do detailu promyšlené, ale samotný akt se podobá zuřivému útoku býka, který se před ničím nezastaví ( a tady se omlouvám chudákům býkům, protože oni za to nemohou ).
Při pravé Ruské ruletě vyjde ( nebo v lepším případě nevyjde ) jeden výstřel a dost, při útocích sebevrahů se to podobá spíše rychlopalbě z Kalašnikova.


Proč?
Proč se dějí taková zvěrstva a proč k nim docházelo napříč celými dějinami?
A jak to bude dál?
TOPlist

Jájství

24. září 2016 v 5:54 | Lukíno |  Téma týdne

JÁJSTVÍ


"Prvně jsi ty, pak zase ty, pak dlouho nic a pak ty ostatní", vtloukal toto moudro v dětském filmu herec Miloš Kopecký jednomu adolestcentovi.

Zdá se mi, že tato poučka je dnes méně přímočarými způsoby vtloukána do hlav nás všech.
Hledání svých zájmů se stalo tak nedílnou součástí našeho uvažování, že už si ani nejsme vědomi, že to co říkáme nebo děláme, je sobecké nebo přinejmenším příliš zaměřené na sebe.

To samozřejmě, ale neznamená, že bychom o sobě neměli přemýšlet. Naopak.
Dá se říct,že už od velice raného věku mě fascinovalo, že mám šanci existovat jako svébytný jedinec. Jsem jen zrnko v moři písku, když bych nebyl, nic se nestane, ale přeci mám ten dar osobní existence.
Zároveň je tady spousta jiných "existencí", které řeší podobnou potíž a otázku :
KDO VLASTNĚ JSEM?


Ona to vlastně potíž není, naopak je to vzrušující hledání sebe sama.

Na co jsem přišel?
Asi neřeknu nic objevného, že i já jsem tím, kým jsem, díky tvarování a působení mých rodičů a prostředí, ve kterém žiji od mala až do teď.
Rodiče,prarodiče,praprarodiče,prapraprarodiče a taklhle bych mohl praprovat až po Adama, mně, a nejenom mně, předali nějakou genetickou výbavu, k tomu ti nejbližší přibalili nějaké ty společné prožitky a díky tomuto jedinečnému utváření jsem tu JÁ a podobně i TY a TY a také TY a TY .....

Řekl bych,že když člověk dospívá a to je samozřejmě u každého jinak ( říká se, že holky jsou v tom rychlejší) , no zkrátka během dospívání si člověk intenzivněji uvědomuje a ujasňuje, kdo vlastně je, prožívá se a hledá se.
Je to asi spojeno i s tělesnýma změnama, kluci jsou samá ruka, samá noha, tu a tam akné, holky jak by smet, k tomu ještě kluci začínají mužnět, z mutantů se stávají chlapi a dívky ženští a tak se někdy z ošklivých káčátek stávají stepilé laně. To jsem se, ale poeticky rozněžněl!
Podstatnější je ale to, co se odehrává UVNITŘ mladých. Člověk se hledá a objevuje, kdo vlastně je.


CO JSEM TEDY ZA TĚCH ČTYŘICET LET ŽIVOTA ZJISTIL?

Za mého mládí ještě frčely seznamky a inzeráty typu : 20letý, nezadaný, sympatický, komunikativní, se smyslem pro humor a finančně zabezpečený hledá ......
Já jsem zjistil, že je poměrně komplikované definovat, kdo vlastně jsem.
A to nejenom proto, že na rozdíl od zmiňovaných inzerátů, jsem u sebe našel i nějaké ty negativní rysy, ale prostě si myslím, že člověk je tvořen daleko více věcmi, které se nedají přesně změřit, vydefinovat a popsat.
Přes všechny tyto záludnosti a rozporuplnosti stojí za to najít se a získat určitou životní stabilitu.
Jaký tedy jsem?
Celkem optmistický člověk, který se snaží v sobě i v druhých hledat to dobré, emotivní, někdy přehnaně, někdy naopak strnulý, se smyslem pro humor ( jak řekla moje dcera, ach to mě těší ), někdy dost trapný, když se snaží být vtipný a nejde mu to, také zarputilý, stojící si za svým, někdy zvlášť pro mé děti otravně zásadový, někdy velkorysý ......
A takhle bych mohl pokračovat v hlubokém či méně hlubokém rozboru své osobnosti. Myslím si, že každého z nás tvoří podstatné a méně podstatné věci, ale celé to tvoří jedinečný celek, který se nazývá ČLOVĚK.

Mimochodem Adam hebrejsky znamená ČLOVĚK a člověk, jak známo byl utvořen k Božímu obrazu.
A i Bůh má svou osobnost, kterou zná, ví kdo je a nenechává si to pro sebe.
Proto je možné o něm vědět nejenom, že jeho jméno je Jehova nebo Jahve ( hebrejsky JHVH ) a že toto jméno znamená "PROKÁŽI SE BÝT TÍM, ČÍM SE PROKÁŽI BÝT" neboli, že Bůh se vůči ostatním projeví takový, jaký je a to k prospěchu celého stvoření, ale , že má i přitažlivé vlastnosti.
A s tím byl srozuměn už Mojžíš.
Když třímal v ruce druhé kamenné tabulky, na které mělo být napsáno desatero, Bůh o své osobnosti, řekl tato slova :

JEHOVA,JEHOVA, BŮH MILOSRDNÝ A MILOSTIVÝ, POMALÝ HNĚVU A HOJNÝ V MILUJÍCÍ LASKAVOSTI A PRAVDĚ,
ZACHOVÁVAJÍCÍ MILUJÍCÍ LASKAVOST PRO TISÍCE, PROMÍJEJÍCÍ PROVINĚNÍ, PŘESTUPEK A HŘÍCH, ALE ROZHODNĚ NESPROSTÍ TRESTU, A PŘIVEDE TREST ZA PROVINĚNÍ Z OTCŮ NA SYNY A NA VNUKY, A NA TŘETÍ GENERACI A NA ČTVRTOU GENERACI V PŘÍPADĚ, TĚCH, KDO HO NENÁVIDÍ. ( 2.MOJŽÍŠOVA 20:5,34:6,7)

Pro mě je, ale ještě podstatnější, že Bůh se nejen nadefinoval jaký je, ale v praxi to prokázal.
Když čteme Bibli a vnímavě se díváme kolem sebe, můžeme to poznat.

Nechci, aby to působilo jako nějaká náboženská propaganda, ale spíš jsem chtěl ukázat, co mě a některé další lidi utváří.
Prostě to kdo jsme, ovlivňuje s kým jsme a kým chceme být.

A tím se dostávám na začátek.
Mým přáním je, abych co to jde, v sobě potlačoval své JÁJSTVÍ, a naopak byl, jak říká Bible, příjemný ze stanoviska Boha a lidí a zpětně , to bude a je příjemné i mně.
Tak to jsem já a co vy?
TOPlist

Ať žije dedukce !

10. září 2016 v 11:14 | Lukíno |  Jak najít trenéra

Ať žije dedukce !


V posledním článku této série se nechám inspirovat Herkulem Poirotem. Možná i vy, obdivujete belgičanovu schopnost, ze zdánlivě nesourodých faktů složit celkový obraz případu a dopadnout vraha.
Já tak morbidní ambice mít nemusím, protože fotbal je pouze hra , ve které se točí poměrně slušné peníze, společenský vliv a kdoví co ještě, ale v zásadě, jest-li Sparta nevyhraje titul , já se věšet nebudu ( já rozhodně ne a ani Slavia a Dukla by mě k sebevraždě nedohnaly ).

V třech předešlých článcích jsme sledovali anabázi, kterou provázel přechod trenéra Šilhavého z Dukly do Slavie.
Jak jsem si všiml, i slovutný detektiv má často problém v tom, že ne jeden, ne dva, někdy dokonce všichni podezřelý nebo jen zúčastnění, z nějakého specifického důvodu neříkají pravdu tak, jak je. Krejí si záda, neví, když řeknou tohle, nevizní to takhle a nedostanou se do problémů?
Podobně ani novináři, ani manegmenty klubů nám nepomáhají vždy správně se zorientovat, kde je pravda.
Mlží a mlží.Ale protože já mohu být konkrétní, mě nikdo od korýtka nevyhodí, hurá do dedukce!

Jak to tedy bylo při hledání nástupce vyhozeného trenéra Slavie Dušana Uhrina ml.?

Uvědomme si základní pravdu.Kluby potřebují novináře a novináři potřebují kluby.
Jsou to přátelé i nepřátelé v jednom. Každý má svůj zájem, ale všichni chtějí vydělávat,být slavní,být první, vynikat.
A v našem případě Slavia?
Kdo je majitelem klubu?
Tvrdík? Krob?
Ne Číňané, tedy CEFC.
Komu tedy teklo do bod, když se za prašulky majitele vesele utrácelo za posily a výsledky nikde?
Nebyli by Tvrdík a spol. odvolatelní?
A je samozřejmé, že firmě, která patří mezi vlivné v Pekingu, nebude asi stačit vítězství v české lize.
Chce reklamu ve světě, ne jen v české kotlině.
Možná by to s odvoláním nebylo, tak žhavé, ale jistota je jistota.
A PROTO :1) Tvrdík a spol. zahájili hurá akci "hledá se trenér".
2) Novináři dělají svou práci, a odhadují, kdo jím bude.
3) Ti z nich, kteří jsou bulvárnější, drzejší, případně mají touhu být první, kontaktují nebo jsou kontaktováni svými informátory.
Mimochodem na TK při uvedení Jaroslava Šilhavého do funkce se vlastně potvrdilo, že novináři mají své zdroje ve Slavii, kteří je přesně informují o posunu v jednání.
Posuďte sami.
3 Češi + 4 zahraniční + Zeman. ( odhalené tajemství na TK )
Látal,Kozel,Šilhavý - 100% zásah
Zeman taktéž.
Potom k tomu přidejme Gulu a Ševelu z dalekého Slovenska. Logicky, kdyby oslovili nějaké trenérské eso z fotbalově vyspělých států, těžko by si to nechali ujít , aby o tom neinformovali a nezvýšili pro mě domnělou prestiž.
Ale pro našince neznámý kouči z blízkého Slovenska, to nestojí za řeč. Tedy máme další dva.
Pak zbývají ještě dva a ty si nechme s ?.

3a) Kauza Kozel podle mě ukázala, jak novináři mohou svým vlivem zahýbat tokem dějin a že zásadovost u některých z nich nehledejte, některým chybí i elementární slušnost; své dobře informované zdroje si nezveřejní, sami se pod článek radši nepodepíší,ale VÝŠI PLATŮ TRENÉRŮ, tu uvedou.
A zde by se zablýštěla očka Poirota a řekl by něco jako : " To jsem byl, ale hlupák, že jsem to neviděl .... ano VÝŠE PLATŮ TRENÉRŮ ..."
Kdo vynesl tuto informaci z jednání?
Tvrdík a spol. označují FAČR .
Je to pravděpodobné?
Ani za mák! Nezdá se mi standartní, že by jste zaměstnavateli, s kterým jednáte o uvolnění jeho podřízeného, sděloval výši jeho budoucího kontraktu.
Není slušné ptát se na plat spoluzamněstnace, natož slídit, kolik bude brát v jiné firmě!!!
Navíc ze dvou stran, které nemají zájem se podporovat ( FAČR a novinář Pavel Procházka), bylo potvrzeno, že dohoda mezi Slavií a Kozlem byla pouze ústní, tedy oficiální jednání s FAČR NEPROBĚHLO ( PODLE PROCHÁZKOVA TWEETU Z 30.8. JE DOHODA POUZE ÚSTNÍ, S TÍM, ŽE MUSÍ BÝT DOŘEŠENA AŽ PO SOUHLASU FAČR).

Tedy FAČR, to je falešná stopa.
A je tu jeden, ještě mocnější argument.
Byl snad FAČR při jednání o smlouvě trenéra Uhrina?
V tom samém článku byl totiž zveřejněn UDAJNÝ plat bývalého trenéra Slavie;
mimochodem měl mít ÚDAJNĚ o 150 000 měsíčně míň.
Logicky, kdo asi toto srovnání hezky vedle sebe poskládal na efotbal.cz?
Určitě to nebyl někdo, kdo přeje panu Luboši Kozlovi to nejlepší. Závist v Čechách sice neexistuje, ale co když by se v někom probudila,že?
A Kozel na mě nepůsobí jako naivka, který na potkání sdělí někomu svůj plat nebo že má potřebu volat novinářům, aby se pochlubil..... Navíc, jak velice přesně definoval pan Tvrdík v rozhovoru pro idnes.cz ze dne 7.9, jednání s Kozlem, tedy ne s FAČR, byla těsně před dokončením KOLEM 19.HODINY a o dvě hodiny později se objevily detaily smlouvy na netu. Tedy pouhé dvě hodiny zbývaly na to, aby Kozel nechal zveřejnit pro sebe nevýhodné informace a pak za dva dny ostentativně odstoupil od chlapsky dojednané úmluvy.

PROČ NEOZNAČILI KOZLA JAKO PŮVODCE TÉTO INFORMACE?

Vyznělo by to divně a nevěrohodně.
Ale logicky je lepší si najít veřejného nepřítele než mířit do vlastních řad.

Ještě je tu jedno proč, co nám dokreslí celý případ.

PROČ NA SVÉM TWITTEROVÉM ÚČTU ve čtvrtek 1.9. (tedy,když už je vše jasné) PAVEL PROCHÁZKA,ŠÉFREDAKTOR ČASOPISU HATTRICK, ZVEŘEJŇUJE,ŽE KOLEM 23:30 V ÚTERÝ VOLAL KOZLOVI A SDĚLIL MU, ŽE INFO NEMÁ efotbal OD SLAVIE, ŽE NENÍ CENZOR, NEZADRŽUJE V REDAKCI ZPRÁVY A POKUD SE KOZEL NA NĚKOHO ZLOBÍ, MĚL BY TO BÝT NĚKDO JINÝ NEŽ SLAVIE A REDAKCE efotbalu ?

Tedy Procházka, který je spřízněný s redakcí efotbal.cz ví, kdo tyto informace donesl a potvrzuje, že on zrovna není ten, kdo ctí novinářskou etiku a snaží se nás přesvědčit, že Slavia v tom nemá prsty.

A já s ním souhlasím, pokud myslel Slávií lidi, kteří vyjednávali o kontraktu s Kozlem ( Tvrdík,Krob ..).
Jaký zájem by měli na tom zveřejňovat tyto podrobnosti o smlouvě a ještě k tomu jako bonus vytroubit plat Uhrina!
To by nesvědčilo o jejich šetrnosti !! ( zdůrazňuji Kozel měl brát podle zdroje o 150000 MĚSÍČNĚ víc než Uhrin ml.)

Zajímavé je podívat se v této souvislosti na komentáře, které na slavistickenoviny.cz zveřejňovali někteří diskutující v době odstoupení Kozla z jednání. Za autora článku na efotbal.cz označují Procházku a jedna ze zajímavých úvah je spojena se zaměstnaňkyní Slavie, která je profesně blízká členovi představenstva a jež Procházkův článek z efotbal.cz s konkrétními částkami sdílela na svém twitteru.Náhoda?
Tuto informaci neřekl na slavistickenoviny.cz nějaký nepřítel Slavie, ale očividně někdo, kdo jí přeje dobré.

Sečteno,potrženo.


Dedukce mi říká, že ani FAČR, natož Kozel, ale ani nikdo z představenstva nepředal informace médiím, aby je zveřejnila.
Nejpravděpodobnější se jeví, že to byl někdo ze Slavie, kdo měl k těmto citlivým informacím přístup a ať už za peníze, za jiné výhody, případně kvůli ukecanosti, tuto informaci pustil.
Přesto se mi v záludnosti té informace úplně nezdá, že by to bylo jenom nějaké náhodné prokecnutí se, ale spíš zájem uškodit Kozlovi,případně vedení Slavie nebo obojím.

Každopádně, jak vidno, média mají podle mě nepřiměřenou moc nad výsledky jednání. A lidé také příliš dají na to, co řeknou lidé.

Je to zamotané, zamotala se nám z toho možná hlava a k nějakému kloudnému závěru jsme se nepropracovali.

Přesto se vrátím na začátek.
V jednom z článků jsem psal, že Slavia nemá koncepci.
A to je to podstatné. Chce výsledky, ale nemá odborníky, kteří by zvolili strategii, jak jí dosáhnout.
Uhrina nominuje do představenstva a pak jej za tři měsíce odvolá.
Hraje si na velkoklub a přitom nemá promyšlenou strategii a chlubí se, že důkladně vybrala trenéra za pouhých 5 pracovních dní. Přivede si trenéra, který ve stávající sezóně dovedl mini klub Dukla na hezkou 13. pozici.
Mluví o etice, že nemohli započít jednání dřív než bylo s Uhrinem amen a a že, kdyby se v Plzni vyhrálo, mohlo všechno dopadnout jinak.
NEKONCEPČNOST.
Pak jedná jako s hlavním kandidátem s Kozlem, který je krátce pod smlouvou u 18 a korunuje to příchodem Šilhavého z Dukly, kterého udělá, tak říkajíc přes noc a přitom lživě tvrdí, že s ním jednali od počátku (ani slova Šilhavého ani Pauknera ani výkonného ředitele Dukly Šrámka, to nepotvrzují, spíš vyvrací ).

NEFÉROVOST.

Závěr : dokud budou o fotbalových věcech rozhodovat nekompentní lidé, kteří možná mají vliv, mají peníze,mají zájem udržet se předně u dobrého džobu a kteří kličkují, aby se zavděčili tu majiteli, tam příznivcům, tam možným obchodním partnerům, ALE KTEŘÍ NEMAJÍ ODBORNOU A LIDSKOU ZPŮSOBILOST SPRÁVNĚ ROZHODOVAT nebude nejen se Slavií, ale s celým českým fotbalem dobře.

Proto stojí za to, raději si vzít mičudu a jít na plácek za barák čutnou s kamarády a dojít si na jednoho divnýho Kozla.
TOPlist

Hledání nejlepšího trenéra

9. září 2016 v 12:32 | Lukíno |  Jak najít trenéra

Bylo to asi tak.


Je po večerním, nedělním (28.8.) zápase v Plzni a slavisté odjíždějí svým autobusem do Edenu. Poslední cesta Dušana Uhrina ml..
V pondělí (29.8.) dopoledne zasedá představenstvo a v poledne do médií přichází informace o odvolání trenéra.

Nyní začíná tajná mise - hledá se nejlepší trenér pro Slávii . A novinářští vlci se nyní mohou cvičit v dedukování , kdo jím bude.
Ti schopnější, vlivnější,ti, kteří mají informátorské zdroje, co možná nejblíže Slávii, případně kandidátům na post trenéra , ať se činní.

Již záhy je za žhavého kandidáta na uvolněný post označen LUBOŠ KOZEL.( sport.cz).
Přibývají jména jako Látal, Krejčí, Ševela(Trenčín) .....
V úterý (30.8 ) v 21:35 se na slavistickenoviny.cz objevilo, že novým trenérem Slavie se stane podle jejich zdrojů Luboš Kozel.Odvolával se také na již zveřejněný článek na efotbal.cz, kde byla dokonce uvedena výše kontraktu. Nyní, kdyby jste hledali původní článek s podrobnostmi, tak jej nenajdete. Pouze najdete již aktualizovaný s konstatováním, že se jednání zadrhla a z Kozla nic nebude.
Je středa (31.8.) a v odpoledních hodinách (13:23 na sport.cz) je popsána mediální přestřelka mezi generalitou Slávie a FAČR . Buzek,zástupce majoritního vlastníka CEFC přitvrzuje, když vyhrožuje, že pokud bude prokázáno, že FAČR záměrně chtěl poškodit jméno Slávie, odstoupí od sponzorské smlouvy, kterou má s FAČR sjednanou.
Ve večerních hodinách už se na aktualne.cz oznámilo, že podle tří zdrojů blízkých klubu se Kozel naštval, když unikly informace o jeho kontraktu a z jednání odstoupil.
Čtvrtek (1.9.) mluvčí Slavie Býček prohlašuje, že do oznámení jména nového trenéra, nebudou komentovat nijak jednání s adepty na trenéra A mužstva.
Opět se v tisku obemílají stejná jména. Kupodivu mezi nimi chybí Jaroslav Šilhavý. Podle zákulisních informací je teď na řadě eso v podobě světově opěvovaného Miloše Zemana, tedy Zdeňka Zemana.
Kdo bude vědět o dalším jednání se Zemanem?
Překvapivě je to nechvalně známý server efotbal.cz, který nás informuje, že malá delegace v čele s Krobem ( generálním ředitelem Slávie ) vystupuje z letadla na římském letišti v pátek (2.9.) ráno, následuje několika hodinové jednání a do 3.9 není ani efotbalu.cz jasné , co bude dál.

V pondělí (5.9.) odpoledne je na různých serverech zveřejněno, že jednání se Zemanem bylo neúspěšné.

Je tu velkolepé vyvrcholení. Je kolem 18.hodiny 5.9.2016 a Jaroslav Tvrdík s radostí oznamuje moderně na svém twiterovém účtu doslova toto :

"PŘEDSTAVENSTVO SK SLAVIA PRAHA JMENOVALO NA NÁVRH GENERÁLNÍHO ŘEDITELE PANA MARTINA KROBA NOVÝM TRENÉREM A-TÝMU PANA JAROSLAVA ŠILHAVÉHO".


Sága v hledání nového trenéra, nejlepšího z nejlepších, je úspěšně dokončena. Pak už následuje v úterý ( 6.9 ) inaugurační tisková konference, na které se všichni pochválí, odpovědí rádoby stěžovatelům, že jim výběr trval moc dlouho, že si dali během předlouhých 8 dní záležet, aby vybrali toho nejlepšího z nejlepších. Vždyť i slovutný ZZ se hlásil, aby mohl trénovat slavnou Slavii a jen zásah vyšší moci mu to neumožnil. A i jiní zahraniční trenéři si brousili zuby na uvolněný post, tak snad příště.
Jak Tvrdík, tak Krob vedou poměrně dlouhý monolog, ve kterém zevrubně, ale zároveň promyšleně mlhavě, popisují výběr nového kouče.
Tvrdík všechny chválí, kromě jediného, který si dovolil odmítnout nabídku, Luboše Kozla, kterého označuje jako neschopného unášet mediální tlak a očekávání velkoklubu, jakým je SK Slavia Praha. Taky říká, že všichni dobře ví, kdo rošířil informace o platových podmínkách nového trenéra, přičemž nikoho nejmenuje .

Dotazy novinářů jsou velice korektní, nikdo ani nevysloví slovo Kozel a to ne kvůli tomu, že je hlavním partnerem Gambrinus.

Tento podrobný popis celé anabáze jsem udělal proto,abych sobě i vám ukázal, jak je velice obtížné dojít na základě informací z tisku k nějákým pravdivým závěrům.
Přesto si v posledním článku této série dovolím udělat konečnou analýzu shromážděných informací a pomocí poirotovské dedukce poučení, které jsem si z toho pro sebe vzal.
TOPlist

Kdo z toho profituje?

9. září 2016 v 5:41 | Lukíno |  Jak najít trenéra
Kdo na tom nejvíc tratí a nejvíc získává?

Až čas ukáže, jest-li Dukla či Slávia pod novými lodivody, doplují do přístavů, které si vysnily.
Dukla i Slávia mají společné to, že si zakládají na svém klubismu.
Dukla jako neoblíbený nevlastní bratr, který byl po dlouhá léta vyživován určitou protekcí a armádním drylem a jež přes stále vřelé vztahy s armádou, na jehož stadiónu hraje, je klubem, který ve skromných poměrech dosáhl poctivou prací přirozeného respektu laické i odborné veřejnosti. (Přes tato pozitiva na Duklu chodí jen pravověrní a od movitější pražských příbuzných se jim dostává více méně trvalých úšklebků) .
Na konci minulého ročníku si přivedl dle svých principů "slušného" trenéra s proklamovanými vyššími ambicemi, který během své tříleté štace má šanci zrealizovat své představy.
Tady bych řekl : tleskám. Je to promyšlené, má to hlavu a patu. Až do chvíle, kdy po 5.kole, je po naléhání namachrovaného bratra, připuštěn odchod Jaroslava Šilhavého. Tedy po 3.měsících v rozběhlé sezóně se začíná od znova.


Co z toho Dukla má?

Nebudu spekulovat o přiletění něčeho do kapsy z tábora sešívaných, takovou špatnou myšlenku chci hned zaplašit, to by se v tomto férovém fotbalovém zákulisí nemohlo stát. Spíše je pravděpodobné, že do Dukly tu a tam zavítá nějaký odložený a (ne)perspektivní fotbalista z řad sešívaných a pomůže zvýšit konkurenci v kádru ( V oficiálním rozhovoru Stanislava Hraběho ze Sportu majoritní akcionář FK Dukly Praha pan Paukner potvrdil, že došlo k finanční kompenzaci ze strany Slávie a že ta hráčská se nechystá, přičemž nesdělil podrobnosti jednání; tak uvidíme ...).
V tomto duklácký klubismus zaplakal. Starší bratr pískne, je v nesnázích, tak mu pomůžeme .....

Slavisté, ale neradujte se!
Slavistický manegment je na tom ještě hůř !!!

Koncepce ve Slávii neexistuje.
Po ponurých, až tragikomických chvílích, kdy bojovala o holé přežití a to jak finančně (pomohli Číňané ), tak sportovně ( sezóna 2013/14 - 13.místo, bod od sestupu), přišel po nástupu Dušana Uhrina ml. vzestup až na 5.příčku ligové tabulky, která nakonec s pomocí Mladé Boleslavi, znamenala nakouknutí do předkol Evropské ligy.
Paradoxně postup, ze kterého se v Teplicích radoval trenér Uhrin, mu nakonec dle mého soudu uspíšil konec ve Slávii.
Po nepřesvědčivých výkonech přešla přes estonský Tallinn a portugalské Rio Ave do čtvrtého předkola Evropské ligy.
Tam narazila na belgický Andrlecht a ten ji vyškolil dvěma výhrami v poměru 3:0. Když pak přišla ligová prohra od plzeňské Viktorky, číše trpělivosti představenstva přetekla.
UHRIN VEN!!!

Tvrdík TVRDIL v polovážné rovině na tiskové konferenci 31.5.2016 v sídle CEFC , když byl představen Dušan Uhrin ml. nestandartně jako člen představenstva, že je v následujícím období 2 let neodvolatelný.Ale když se chce, všechno jde.


A zde je velice poučné sledovat detailně jednání špiček pražské Slávie.
Stojí za to udělat si celkovou genesi toho, jak Slávia hledala nového trenéra a jak následně na tiskové konferenci osvětlovala zrod jeho angažmá. Shakespeare by se neměl zač stydět.
Ale jeho hry jsou mistrně propracované a logické, kdežto jednání Tvrdíka a spol. je protchnuto politikařením, (ne)uměním mlžit a nelogickými závěry.

JAK TO TEDY BYLO?
TOPlist

Škatulata,škatulata, hejbejte se ....

8. září 2016 v 21:57 | Lukíno |  Jak najít trenéra

Škatulata,škatulata, hejbejte se !!!!


Rošády.
Termín používaný v šachové terminologii a hojně využívaný ve fotbalovém prostředí.
Rošády na lavičce.
Kdo by je neznal. Trenér, to je ohrožený druh. Nejsou výsledky a trenér se poroučí.
Samozřejmě netrénuje za hubičku a nedopatřením (?) odhalené údajně navrhované podmínky pro sympaťáka Kozla, trenéra fotbalové 18 a byvalého trenéra Dukly, zahýbají žlučí kdejakého tvrdě pracujícího smrtelníka ( 400 000 měsíčně a zřejmě i bonusy za vítězství ; podle aktualne.cz měl jeho předchůdce Dušan Uhrin ml. 250 000 měsíčně a 100 000 za každé ligové vítězství ).

Já ale nemíním psát na závistivou notu.

Vidím to spíš z jiného úhlu. Vemme si jako takový příklad změnu trenérů na lavičce Dukly a Slávie.
Lavičku Dukly opouští Luboš Kozel po výsledkově neuspokojivé sezóně 2015/2016. Je to do té doby nejdéle sloužící trenér u jednoho ligové klubu v novodobé éře . S Duklou svázal svůj profesní život od roku 2009. Tedy 7 let, přesněji 6,5. Odchází férově na konci sezóny jako trenér, který vtiskl Dukle sympatickou herní tvář a udržoval Duklu v slušném ligovém průměru. Ano, nedosáhl pohárových příček, ale s kádrem, který měl, produkoval ofenzívní líbivý fotbal, který mohl být při kvalitnější hře od 60. minuty dál korunován i více body, posunem v ligové tabulce a možná i posunem do pohárové Evropy.
Přičemž kádr Dukly nebyl sestaven z nějakých super hráčů, spíš slušné jádro, doplněné o tu a tam hostující odložené fotbalisty , většinou ještě perspektivní ( pokud by se rozehráli - pak by ovšem byli staženi do svých domovských klubů ).
Odchod k reprezentační 18 ukazuje, že se trenér Kozel chtěl profesně posunou dál, možná jiným směrem, okysličit svůj trenérský um o nové zkušenosti a využít těch stávajících při práci s mládeží, kde je ještě největší možnost tvarovat své chráněnce. Že mu pak byl nabídnut přestup do trenérsky přestižnější Slávie a on jej skoro přijal, chápu , i když s ním nesouhlasím, ale chápu ho.

Co ale nechápu a teď jdu k jádru pudla, je chování majitelů, případně sportovních ředitelů klubů, u kterých bych předpokládal , že by měli mít největší zájem na prosperitu klubu, ať už se jedná z finančního či sportovního hlediska.

Kdo na tom nejvíc tratí a nejvíc získává?
TOPlist

ZVÍŘECÍ BRATRSTVÍ

4. září 2016 v 17:20 | Lukíno |  Téma týdne

ZVÍŘECI BRATRSTVÍ


( TROCHU DĚTINSKÁ POKROKOVÁ BÁSEŇ )V panice
je
v Africe!
Medvěd lední,
teď nevšední.


Pštros skoprní,
surikaty čubrní,
žirafa se skloní,
zebry slzy roní.

Slon si dřepne
klidně řekne:

Neděste se , moji milí,
povím vám to jen za chvíli.
Já mám dceru Lívii
provadanou až v Indii.
Na kanoi sednu
snad nepůjde ke dnu.
Dovolená jako zvon
bude nás tam milión.

Čekejte tu v Africe,
orangutany a opice,
i medvěda grizly,
i tulení mazly.

Neděste se přece!
tento tvor nevšední,
je jen medvěd lední.

Doveďte ho k moři,
ať se tam ponoří.
Lazebník poustevník,
nechť mu probere šatník,
ať je šik!

SPOLU SI HREJTE,
POVÍDEJTE.
AŤ SE ZASTYDÍ,
SVĚT LIDÍ.
ZVÍŘECÍ BRATRSTVÍ,
JE NAŠE VÍTĚZSTVÍ.TOPlist
( navázáno na članek "Ten pokrok!Kde se to zastaví ...)

TEN POKROK! KDE SE TO ZASTAVÍ.....

4. září 2016 v 17:02 | Lukíno |  Téma týdne

TEN POKROK! KDE SE TO ZASTAVÍ .....


Jeden ze známých výroků z her dua S+S charakterizuje otazník, který vyvolává jakýkoliv pokrok, jimž se chlubíme my lidé.

Upřímně trochu nostalgicky bych rád zažil dobu vědecko technické revoluce, kdy vše bylo neookoukané a nové.
"To byl ten, slavný den, kdy k nám byl zaveden, elektrický proud. Střídavý, střídavý, zkrátka elektrický proud."

Pomalu a slavnostně se přijímaly nové vymoženosti a v údivu se pohlíželo na sebemenší zlepšení na poli vědy a techniky.
Lidé si vážili toho, když si mohli posvítit, aby si přečetli knížku, s vděčností obdivovali pouliční lampy, které jim zpříjemňovaly pobyt venku ve večerních hodinách a zkrášlovaly stověžatou Prahu. Tempo bylo pomalejší a vztahy vřelejší.
To je nostalgie!!! A to jsem jí zdaleka nezažil a možná je to pouze filmová iluze.

Co ale iluze není, že dnešní svět pádí úprkem vpřed. A když se řekne pokrok, tak si většinou představíme elektronická kdovíjaká udělátka, která v oborech všeholidského konání posouvají možnosti lidí kamsi ....
Bohužel tento vědecký boom sebou nese i svá mnohá negativa.
GPS navigace, která je tak hojně nyní používána řidiči, byla již dávno předtím objevena pro vojenské účely.
Zbraně jsou důmyslnější a zákeřnější.
Máme vskutku promakanější kamerové systémy, protože ani konkurence lupičů a gaunerů nespí.
Můžeme se propojovat díky různým sociálním sítím s mnoha přáteli s celého světa, ale zároveň se musíme oprávněně obávat, že na stejných sítích naše děti narazí na asociální živli, které jim ublíží.
Naše děti i my nemusíme díky všemožným hrám vědět, co je to nuda, ale zároveň se okrádáme o přímý kontakt s blízkými a přáteli a už tolik nebo vůbec nečteme knihy.

Těch srovnání a rozporů bych mohl předestřít ještě hodně, ale více méně to nemá cenu.
Pokrok zkrátka nezastavím. Vítám ho a v dobrém využívám, ale nechci aby mě položil nalopatky a já se stal jeho sluhou.

NA DRUHOU STRANU BYCH PŘIJAL JAKO TEN PRAVÝ POKROK , KTERÝ BYCH VÍTAL VŠEMI DVACETI A NEZTRATIL SE V NĚM, KDYBY SE LIDÉ JEDEN K DRUHÉMU CHOVALI S ÚCTOU A SLUŠNOSTÍ A MĚLI SE OPRAVDU RÁDI.


To by jistě stálo za všechny mobily,auta, motorky,letadla,sekačky,vrtulníky,stíhačky .........
TOPlist