Pohádky.Neviděli jste je někde?

28. prosince 2016 v 1:06 | Lukíno |  Glosátor aneb podčárník

POHÁDKY.NEVIDĚLI JSTE JE NĚKDE?

Můj povzdych v nadpisu může znít v době vánočních prázdnin trochu absurdně.
Mnoho z nás je přeslazeno dobrotami od prohýbajících se stolů a i ti největší odpůrci pohádkových příběhů jsou omámeni nabídkou všech televizí.
Tři vánoční večery = tři nové pohádky vytvořené z veřejnoprávních prostředků.
Pravý rytíř.Slíbená princezna.Zázračný nos.
Podle názvu pohádky.Podle průběhu se všechny kolem pohádkového žánru otřely, ale mě příliš nezaujaly.
A co vás?


Každý máme jiný vkus, a tak některá z těchto tří se vám možná líbila. Ale nepředpokládám, že se zapíší zlatým písmem do kroniky české kinematografie.Proč?

1) Pravý rytíř.

Mohl to být dobrý nápad s trochu netradiční dějovou linií, kdy otec rytíř matador ( LUKÁŠ VACULÍK ),zastánce domlouvání se mečem, doprovází intelektuálně zaměřeného synka ( J.KOMÍNEK ),který vyznává nenásilnou cestu boje rozumem. Na konci pohádky zjistí, že s někým se bez meče nedomluvíš a že pouhá síla nevede vždy k rytířovu vítězství.

To mezi je naplněno nenápaditým kopírováním již v jiných pohádkách uplatněných koncepcí.
Cesta, na které se nesmíš zastavit s přeludy, jinak zůstaneš zakletý.
Rádoby kamarádi podláci, kteří ti těsně před cílem vyfouknou nevěstu ( v tomto případě náhrdelník královny víl ).
Hrozný čaroděj ( J.HANZLÍK ), který si spnil dětský sen, odpálit budoucího pravého rytíře (J. KOMÍNKA ), tak jako to ve velkofilmu udělal Saruman Gandalfovi .....
A na závěr snaživý strážci, kteří přibíhají starostlivě za princeznou a jejím vyvoleným a oni rozpustile odbíhají travou.
( neviděl jsem to už v daleko vtipnějším provedení v Třech oříšcích pro popelku v podání rozkošně obtloustlého J.Libíčka ?)

Neurazí, nenadchne, časem zapadne. Nevím zda v budoucím časovém harmonogramu ČT nalezne uplatnění v hlavním vysílácím čase, ale kdo ví možné že ano, šetřit se totiž musí všude. ( Mimochodem můj synátor si dal práci srovnat sváteční vysílací schéma z minulého a letošního roku a jsou si nápadně podobné, né-li totožné, což dokládá kvalitu soudobé tvorby ).

2) Slíbená princezna

V této pohádce o náboj a bláznivý přístup není nouze. Skoro by se zdálo,že se československým tvůrcům povedl nemožný kousek, že se podařilo za pro něj mizerný honorář angažovat Johnnyho Deppa. Při bližším prozkoumání je za jeho strašidelnou maskou skryt J.DOLANSKÝ. Jiřík už není ten uťáplec, který vytrvale využívá pomoci druhých, zvláště ze zvířecí říše, ale nebojí se poprat i s pirátem, a to né jednou, ani princezna nezůstává jako nějaká putinka v koutku a když královna v podání J.ČVANČAROVÉ vezme KONEV a začne mlátit nebohého piráta Zabié Okradého, můj pocit, že zde není všechno v pořádku, mě začne nepříjemně svírat.

Tvůrci se očividně pokusili o netradiční pojetí, ale mě osobně to spíš přesvědčilo, že děti si mohou užít podívný thriller s pohádkovými prvky ( jak vtipně podotkla moje známá :byla to pěkná dovolená v Chorvatsku u moře a přitom se natočil tento pokus o velkofilm ).
Při závěrečných scénách jsem se již začal bát, aby Jiřík alias Jan Cina přežil ve zdraví, aby na něj nezačali pálit ostrými. ( A to opomíjím "romantické" scény s kolouškem, na kterého pro zábavu střílí Jiříkův šílený chlebodárce.)
Potrženo , sečteno - mít děti školou povinné, tak z výchovných důvodů, jim přelepím při některých pasážích oči , aby neztratily idéály, jak dobro vítězí nad zlem. Možná, ale měli autoři naopak zájem, aby připravili naše ratolesti na tvrdou realitu života..... i když televizní pořady a něteré videohry jim to jistě mohou poskytnout do sytosti i během roku, nejenom o vánocích.
3) ZÁZRAČNÝ NOS

Toto byla skutečná pohádka, i když originálními nápady rovněž nehýřila. Ale alespoň princezny byly princezny, nápadníci měli nějaký, poměrně předvídavý charakter a zápletky točící se okolo výroby nejlepší voňavky, taky nebyly špatné. Tak jak to u takových slepených děl bývá, bylo znát, že většina herců je ze Slovenska, a proto dabing byl poněkud kostrbatý.
Myšlenka, že handikep může být výhodou při poznání hodnoty sebe sama i druhých, taky nebyla špatná.
Celkově působila pohádka milým dojmem, ale že bych se k ní vracel po letech, to asi ne.Co je tedy potřeba, aby pohádka vystoupila z šedi průměru a zaujala?

1) Dobrý scénář
To je základ. Bez něj to nejde. Sebelepší slátaninu nezchrání ani ti nejlepší herci. Na kvalitním scénáři, totiž stojí umělecké vyniknutí hereckých osobností. A viděli jste ve skutečně špatné pohádce nějakého vynikajícího herce?

2) Dobrý režisér
Ten tomu může dát punc originaly.Může využít potenciál scénáře a ještě ho posunout dál v praktické realizaci. Pokud má čuch na lidi, vybere dobré ztvárnitele postav, charakterů, které chce vykreslit, navíc se mu podaří , aby všichni si sedly v rámci příběhu a může vzniknout kvalitní umělecké dílko.
Navíc s dobrým režisérem rádi spolupracují kreativní a umělcky hodnotní umělci, nemám pravdu?

3)Vhodně pojaté ztvárnění
Kde se bude děj odehrávat? V zimě a nebo v létě? Převážně v exteriéru nebo interiéru? Jaké kostýmy se použijí? A co efekty? Bude to road pohádka nebo bude ukotvena v jednom prostředí?
1000 a jedna otázka, která když se dobře zodpoví, je tu naděje, že to bude trhák.

4) Humor
Pohádkám bez špetky vtipu něco chybí,není to tak?

5) Dobrodružnost
Náš život je jedno velké dobrodružství. Není nutné, aby v každém okamžiku lítaly vzduchem kulky, ale určité napětí jde ruku v ruce s
6) Romantikou
Samozřejmě znám pohádky, kde romantika nehraje žádnou roli, ale ve většině tvoří příjemné napětí, které je prodchnuto celým příběhem.

7) Filmová hudba
Uměli bychom si představit naší oblíbenou pohádku bez hudebních nápadů, které dotvářejí a někdy dokonce vytvářejí atmosféru příběhu?
V neposlední řadě také bohužel :

8) Peníze


Těch bodů by bylo asi ještě více, kdo ví.
Prakticky by nám mohl pomoci v řešení této záhady p. režisér Strach, který podle soudě reakcí diváků a filmové kritiky a stotisícovým návštěvám v kinech, ví jak na to.
Anděl Páně 2 byl natočen po 11 letech po prvním veleúspěšném trháku. Už ten čas naznačuje, že Strach nechtěl úspěch, ale spíše neúspěch za každou cenu, tak si počkal na kvalitní scénář,humorem a poetikou prošpikovaný příběh, okořeněný o jedinéčné výkony Ivana Trojana a Jiřího Dvořáka.
Tak hodnotí někteří, co to viděli. Já ještě ne, tak si nechám hodnocení na potom.

Osobně bych ale doporučil, aby česká televize ustoupila z rozmělněného pumpování peněz do tří celovečerních pohádek a spíše "vypsala" konkurz na kvalitní scenáristy a pak natočila JEDNU kvalitní pohádku ,na kterou se budou moci těšit malý i velcí diváci i v dalších letech.TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SchwarzRosen | 28. prosince 2016 v 1:57 | Reagovat

Předem upozorňuji, že nejsem žádný náročný divák.
Nos se mi líbil, evidentně víc než kritikům, co jsem tak četla. Osobně mi nepřišel kdoví jak složitý, jak recenze uváděly. Měla jsem strach, že to bude hrůza, ale byla jsem mile překvapena. Klidně bych během několika následujících dnů koukla znovu.
Musím přiznat, že na Rytíře jsem koukala jen tak jedním okem (ovšem zase asi víc než lidé, kteří u něj rozbalovali dárečky). Taktéž se mi líbil víc, než kritikům, klidně bych se někdy podívala znovu, ovšem určitě ne v nejbližší době. Poměrně oddechovka, jsem tam jsem se zasmála.
A Slíbená princezna? Neviděla jsem asi 10-15 minut ze začátku, ale... Děs a hrůza! Tady mě naopak překvapilo, že recenze ji vyzdvihly víc než Rytíře. Taky jsem se dočetla něco o sympatické princezně. Proboha kde? Nic proti herečce, ale myslím, že se do role "Zlatovlásky" nehodila. Její jméno (a taky jména ostatních) tomu taky nasadily docela korunu. Další ránu tomu daly ty ostatní princezny, co vypadaly jak šlápoty největší. Ještě když na pirátské lodi začly fidlat a do toho tančit jakési cikánské tance. Dále pak hypochondr král, který v jednu chvíli pomalu zaklepal bačkorama a v druhé pobíhal po pokoji jak střelený zajíc. A ten konec, kdy se zlý král utopil, mi přišel taky blbej. To utopení mi tam prostě nesedělo. No, k velkému počtu zbytečných postav se snad ani nemusím vyjadřovat.
No a k anketě. Jednu nejpovedenější pohádku opravdu vybrat nedokážu. Myslím, že bych jich nedokázala vybrat ani "jen" pět. Jen můžu říct, že loňská Princezna a písař se mi moc líbila.

2 padesatka | E-mail | Web | 28. prosince 2016 v 12:30 | Reagovat

První pohádku jsem neviděla, druhou jsem po 30 minutách vypnula, to fakt nešlo. Nos se mi líbil až na ten příšerný dabing. Nejlepší pohádku nedokážu vybrat. Z těch nových (kromě Andělů) mám moc ráda Královský slib a tu tady nemáš. Ještě Král sokolů byl pěkný.

3 K. | E-mail | Web | 28. prosince 2016 v 12:58 | Reagovat

Od mala miluju dvě pohádky - Šíleně smutnou princeznu a S čerty nejsou žerty. Doma to už nikdo nemůže ani vidět, ale já pravidelně koukám. (Letos Šíleně smutnou princeznu dávali dokonce dvakrát :D)

Z těch novějších se mi hrozně líbí Šťastný smolař a Tajemství staré bambitky. A Anděl páně, ten první, druhého jsem zatím neviděla. Co mě třeba před pár lety hrozně zklamalo bylo O pokladech. Mám hrozně ráda Davida Švehlíka ale to byla taková blbost.

No a tyhle nové jsem zatím neviděla, asi si udělám nějaký den maraton nových pohádek.

4 Lukáš Hála | Web | 28. prosince 2016 v 13:14 | Reagovat

[2]: Ano, Královský slib je taky dobrý .... Ale vybral jsem jen 24 .... takže Královský slib je 25. a Šťastný smolař 26. ... a ještě jsem zapomněl na princeznu Ladu , 27. je tedy Princezna se zlatou hvězdou na čele.... :)

5 Lukáš Hála | Web | 28. prosince 2016 v 13:18 | Reagovat

[3]: Tajemství staré bambitky mám také rád,jak Kluse, tak Vetchého a břitký humor Lábuse s Vladykou .... to je ono !!!

6 zmarsalkova | E-mail | Web | 28. prosince 2016 v 13:35 | Reagovat

Shodou okolností Pravého rytíře jsme viděli včera. Stejně, jak říká SchwarzRosen, nejsme nároční diváci a docela se nám líbila. Na Nos se chystáme. A na Slíbenou princeznu nevím... když jsem viděla hlavní postavy, nechtěla jsem uvěřit, že to je vážně...  Jakože zlatovláska s nechutně žlutě odbarvenýma vlasama, tmavýma očima a obočím? :-D A Honza Cina, s kterého prostě už na pohled vyzařuje, že holky ho neberou? :-D Dojmy diváků jsou taktéž šílené, tak jestli se podívám, tak leda ze zvědavosti.

7 Karol Dee | Web | 28. prosince 2016 v 14:51 | Reagovat

Nedávno jsme koukali na Princeznu ze mlejna, která z dětství vždy patřila mezi mé oblíbené pohádky. Seděla vedle mě babička, která když to viděla, tak prohlásila něco ve smyslu "Já tyhle moderní pohádky nemám ráda." Po tomhle prohlášení jsem div nespadla ze židle, cože, toto že je moderní? :D

Pěkně to ale demonstruje trend, oblíbený ve všech sférách lidského bytí: Dříve to všechno bylo super a dnešní (mládež, pohádky, doplň si co chceš) stojí zaprd.

Já se snažím být otevřená všemu novému. Loni se mi líbili Tři bratři, letos jsem viděla jen Pravého rytíře a špatné mi to nepřišlo :) Je to pohádka, co od toho chceš? To nemá být průkopkické, ale klasické, hanit tento žánr za vykrádání starších motivů nedává smysl...

8 Karol Dee | Web | 28. prosince 2016 v 14:55 | Reagovat

Jo a mimochodem, na mé žebříčky nejoblibenějších pohádek se nedávno vyšvihla Sněhurka s Julií Roberts jako zlou královnou, v té roli trumfla snad i svou Pretry Woman, a celá pohádka měla děj i humor, happyend taky nechyběl, paráda :)

9 Lukáš Hála | Web | 28. prosince 2016 v 17:14 | Reagovat

[7]: Nechtěl jsem tím říct, že mám rád klasiku nebo nerad  inovace, ani z toho nechci dělat vědu nebo dělat chytrýho ..... a že bych "dědkovatěl",to doufám, že ne !!!!!?!
Jenom mám rád, když to je o něčem, ale pohádky určitě nehaním, spíš naopak...:)

10 Sugr | E-mail | Web | 1. ledna 2017 v 19:21 | Reagovat

Já jsem se nedívala ani na jednu pohádku, neb televizi nekoukám, mám notebook a tam si pustím kdy chci a jakou chci pohádku, je to moc príma. Ostatní členové rodiny na televizi koukali, ale žádné nadšení...:-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama