Pravda tě osvobodí

23. prosince 2016 v 10:44 | Lukíno |  Téma týdne

PRAVDA TĚ OSVOBODÍ


Ať chceme nebo nechceme konfrontace s pravdou nás provází celým životem.
Nevím, jak vy, ale já jsem v ranném dětství nějak hlubokomyslně neřešil, co je a co není pravda. Nepouštěl jsem se do hlubokých disputací, jestli mi ten či onen člověk řekl pravdu nebo ne. Když tak nad tím přemýšlím, člověk je vlastně založením tvor důvěřivý, a proto, co řekne máma nebo táta nebo paní učitelka, je pravda, o tom se nediskutuje. Tak nějak smýšlíme v dětství.
Z toho období mám pravdu a její neodbytnou soupeřku,lež, spojenou spíše s provinilým pocitem, který jsem zažíval, když jsem jednou věšel bulíky na nos mému tátovi, že jsem byl na tréninku na fotbale ( zatímco jsem, což až teď si to uvědomuji, že je to paradox,hrál s klukama na školňáku FOTBAL a nějak jsem se zapomněl a už jsem to nestíhal ), a protože na mně bylo znát, že lžu, táta nelenil, zavolal trenérovi a pravda byla na světě.
Každopádně sám pro sebe jsem si odnesl zjištění,že řešit problémy a nebo vyhýbat se problémům, domnělým nebo skutečným, lží, je neefektivní. Lež a tím i pravda tě jednou dostihne, a pokud ne, tak tě ta lež bude provázet jako vězenská koule, která tě bude tížit.
Nebo si na ni zvykneš a budeš čím dál tím otrlejší. A tak se budeš otravovat zevnitř.A aniž si to uvědomíš, lhání bude postupně podkopávat a ničit vztahy s druhými.
Navíc, kdo si má ty všechny lži pamatovat,že? Jak vtipně říká paní Studánková Pavlu Novému v S tebou mě baví svět : "Vždyť ty už sám nevíš, kdy mluvíš pravdu a kdy lžeš!".
Naproti tomu, když člověk mluví vždy pravdu, nemusí si nic pamatovat.
PROSTĚ MLUVÍ JEN PRAVDU. A TO JE OSVOBOZUJÍCÍ.
V té souvislosti mě napadá, nevím proč, že to nesmí pojmout jako Jim Carrey ve filmu Lhář,lhář, který díky kouzelnému přání svého syna MUSÍ jako notorický lhář célý jeden den MLUVIT JENOM PRAVDU.
Ty grimasy, které přitom vytváří, když má říct pravdu ..... to stojí za to vidět!A z toho pro mě vyplývá další zjištění : k tomu, aby se člověk cítil příjemně, svobodně, když mluví pravdu, musí chtít on sám, nesmí k tomu být donucen okolnostmi,musí se pro to rozhodnout ze své vůle.Musí to vycházet z něho.
To se stane v tom případě, pokud si pravdu zamiluji. To zní tak divně, filozoficky, že?
Vemte si ale proč dospělý soběstačný jedinec vlastně lže?
Bojí se nějakého postihu? Možná.
Důvody jsou různé. Někdy, možná mnohdy, v tom hraje úlohu určitý kalkul. MYSLÍME SI, že to pro nás bude výhodné.
Tedy směníme pravdu za lež a říkáme si : " No a co, vždyť lže každý,ne a o co jde. jedna lež ,žádná lež".

Je to skutečně, tak jedno? Kam to dopracovala dnešní civilizace s jejími pravdomluvnými politiky, důvěryhodnými duchovními nebo nekorumpujícími velkopodnikately?
Je to tedy jedno nebo ne?

Není.
Zítra až bude 24., koukněte se při tom předštědrovečerním čase na kalendář. Kdo má svátek?
Adam a Eva. Proč právě oni? Nevím.
Podle Bible právě oni byli konfrontováni s první lží.
A zvláště Eva stála před otázkou:

"A co když je to pravda?"
Co když ten had ( který později je v Bibli odhalen jako duchovní tvor,jež je označen popisným jménem Satan/odpůrce/ Ďábel/pomlouvač/ ), má pravdu a já , ano JÁ, když pojím to ovoce ze stromu poznání dobrého a špatného budu jako Bůh a budu si umět rozhodovat sama , co je pro mě dobré a co špatné? A co , když nezemřu?
A co, když je pravda, to co říká Bůh, totiž že zemřu, když si to ovoce vezmu?
(1.Mojžíšova 3:1-5 )

Bylo to dilema . Komu nebo čemu budu věřit? Čemu by jste věřili vy? Kdo má pravdu?
Věřili by jste někomu koho jste viděli možná poprvé v životě ( had byl popsán jako nejobezřetnější ze všech tvorů ) nebo Stvořiteli, s kterým jste vedli každodenní rozhovory a přesvědčovali jste se na každém kroku o jeho dobrotě?

Co se ukázalo jako pravda?
Očividně Adam s Evou tady nejsou a i na nás se splňuje, ať chceme nebo nechceme, co řekl Bůh Adamovi (jméno Adam znamená člověk a pochází z hebrejského slova há-adáma, které se překládá "vzniklý z hlíny" ) :
" Jsi totiž prach a do prachu se vrátíš." ( 1.Mojžíšova 3:19 ).Zemřeli a my taky umíráme.

A jak je to hadem slibovanou schopností ve všem se dobře rozhodovat?
Historie mluví za vše. "Člověk vládne člověku k jeho škodě." ( Kazatel 8:9 )
"Pozemskému člověku nepatří jeho cesta. Muži, který kráčí, ani nepatří, aby řídil svůj krok." ( Jeremjáš 10:23 )
Ani vládci, ti nejschopnější politici, ani ti nejuznávanější vědci nebo osvícení duchovní nebo nejprostší lidičky, nemají na to , aby řídili svůj život, natož život celé společnosti. To říká Bible a připusťme, že je to pravda.

Tady tu exkurzi do zahrady Eden jsem udělal hlavně proto, abych ukázal, jak zásadní otázkou je,jest-li je pravda pro mě důležitá nebo jest-li mi je jedno.
Lež často vypadá líbivěji a květnatěji, ukecává nás, pravda je vedle ní jako taková chudá příbuzná, není vždycky populární a přijímaná, ale pravda je prostě pravda a vždycky se nakonec prosadí a přinese dobré ovoce, což je zajímavý a k zamyšlení.


Můžu se jí snažit schovat, můžu jí chtít umlčet, ona stejně tady bude a ve svůj čas a svým způsobem vyjde najevo.
Na mě je, jest-li jí dám ve svém životě prostor a neumlčím ji. Protože pravda zvítězí, nejenom ve vánočních pohádkách.


TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliss | Web | 23. prosince 2016 v 12:36 | Reagovat

Já lež opravdu nesnáším. V dětství jsem lhala, ale dostala jsem tak nasekáno, že už jsem to nikdy neudělala...

2 Kazimír Kraťas | Web | 23. prosince 2016 v 13:16 | Reagovat

Jsem zoufalý ošklivý panic se zanedbatelným IQ i délkou údu a s komplexem méněcennosti. Zoufale potřebuji vaši pozornost. Potřebuji vaše komentáře, až už utěšující či lítostivé, nebo nenávistné. Prostě potřebuji mít pocit, že se o mne někdo alespoň jednou v životě zajímá, ať už v dobrém, nebo špatném. Potřebuju to snad ještě naléhavěji než první sex, funkční pistoli, nebo preventivní proplesknutí, abych se konečně probral a přestal ze sebe dělat šulina na těch internetech.
Jedná se sice o reklamu, ale alespoň jsem upřímný, říkám to narovinu a racionálně vysvětluji důvody, proč stojím o větší návštěvnost. Krom toho - za každou jednotlivou návštěvu na mém blogu se o jednu vteřinu zkrátí čas, zbývající do ztráty mého panictví! A to se vyplatí, zvláště jste-li filantropové!

3 Lukíno | 23. prosince 2016 v 15:13 | Reagovat

[2]: není nad originalitu 😢 ...

4 Asterius | E-mail | Web | 23. prosince 2016 v 21:13 | Reagovat

Dobře napsáno.
Ještě by bylo zajímavé pojednat o tom, jak pravda umí také bolet. Většinou to je, když se jedná o nepříjemnou pravdu o nás samých.

5 padesatka | E-mail | Web | 25. prosince 2016 v 9:26 | Reagovat

Já nelžu, jsem líná si ty lži pamatovat a nemám ráda tu trapnost, když se na to přijde..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama