Fanatismu bič

17. ledna 2017 v 13:14 | Lukíno |  Téma týdne

FANATISMU BIČ - I.část


Slovo fanatismus se stalo fenoménem.
Jakmile jej uslyšíte, naježí se vám všechny chlupy na těle, jste v pozoru a připraveni k obraně před jakýmkoliv názorovým vetřelcem. Nikdo mi nebude nic vnucovat ...... to bych se na to podíval(a) !!!!

Pojem fanatismus se u některých jedinců stalo obranným bičem, který používají, když se vyskytne nějaký názor, kterému nerozumí, je jim nepříjemný nebo jim vyvrací jejich léty zažité stereotypy v myšlení, pravdy, které MUSÍ BÝT pravdami a basta, o tom NEBUDU DISKUTOVAT !!!


Jiní zase záměrně označují fanatismem něco, s čím bytostně nesouhlasí a přejí si, aby i ostatní sdíleli jejich názor a aby byli ochráněni před tím pomýleným fanatikem.

Fanatismus je často spojován s náboženstvím. Tři náboženské systémy, které mají společné kořeny - židovství,křesťanství a islám - se v mnohém neshodnou, spíše lépe řečeno jejich zastánci se v mnohém neshodnou a bohužel i za pomoci zbraní fanaticky hájili a bohužel i hájí svou pravdu ( a pravda, aby se jako schizofrénní rozštěpila podle libosti jejich zastánců...).

Osobou, kterou májí Židé,křesťané i muslimové v úctě, je Abraham,předek Ježíše Krista, k jeho kořenům se hlásí i Arabové a křesťané ho poprávu považují za vzor víry.
Byl Abraham,původně Abram, fanatik?
A co jeho potomek Ježíš, byl fanatik?

Tak si představte situaci, která se skutečně odehrála. Jste v chrámu v Jeruzalémě. Přišli jste na svátek pasach proto, aby jste přinesli zvířecí oběť a modlili se k pravému Bohu. Nyní se chrámem začíná ozývat bečení, mečení,vrkot holubic, prostě hlučný zmatek a vy se zvědavě díváte, co se děje. Vidíte muže asi třicátníka, který má v ruce bič, kterým švihá do vzduchu a velice razantně vytlačuje z chrámu všechny prodavače skotu a jejich zvířata. Ale nejen to. Směnárníkům, kteří tam po léta mají své teplé místečko pro svou kvetoucí živnost, převrací stoly a rozsypává jejich lehce vydělané peníze a ty se kutálejí všemi směry. Přitom skutečně od plic křičí : "Odstraňte to odtud! Přestaň dělat z domu mého Otce dům kupčení!"

Co by jste si o takovém člověku řekli ?
Nepřehání to trochu? Nezbláznil se? To je ale fanatik?
A takhle se projevil zakladatel mírumilovného křesťanství, Ježíš. Je to vůbec možné?

Je. A když nezůstaneme pouze u rychlého odsudku, ale zjistíme si souvislosti, tak se nám z navrčeného fanatika vyklube celkem sympatický chlapík.Jak to?

To co udělal Ježíš, měl už dávno udělat Velekněz nebo někteří z kněží. Proč to neudělali?
Protože právě oni z tohoto čilého obchodního ruchu v chrámu profitovali a bylo jim jedno, že musí lidé při transakcích se směnárníky platit přemrštěné poplatky a tak v domě Boha docházelo k nepokrytému okrádaní a kupčení jako na trhu.
Chrám měl výhradně sloužit k náboženským činnostem a ne k obchodu.
A proto Ježíš HORLIVĚ udělal to, co bylo spravné a chrám vyčistil!
Udělal to pro lidi a především pro Boha, protože nechtěl, aby byl v chrámu tímto způsobem urážen.
Ježíš byl horlivý. A je zajímavé, že latinské slůvko fanaticus znamenalo původně horlivého člověka a mělo spíše pozitivní význam.
Vždyť i my bychom někdy v životě přivítali horlivého člověka, který by se nás zastal, když nám někdo ubližuje, není to tak?
A co Abraham, byl fanatik?
To si řekneme v příštím článku.TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama