Porod - ano nebo ne?

12. ledna 2017 v 19:34 | Lukíno |  Glosátor aneb podčárník

Porod - ano nebo ne?


Divná otázka? Trochu. Ale k zamyšlení nad ní mě dovedlo přečtení různých reakcí na téma pojednávajících o domácích porodech.

Lidé v této, jako i v jiných otázkách, jsou vyhranění, někdy až fanatičtí, buďto zastánci porodů doma, případně jejich odpůrci ( z jejich pohledu "asistované sebevraždy" nebo i vraždy ), jiní si udržují nadhled a s chladnou hlavou hodnotí rizika a případné výhody či nevýhody porodů doma či v nemocničním zařízení.


Je přirorozené, že o této problematice diskutují většinou ženy, vždyť kdo jiný má, případně bude mít osobnější prožitek než naše statečné maminky a kdo jiný má právo do toho mluvit než ony.
Ale zamysleli jste se někdy nad touto otázkou z hlediska muže. Jak to vidí on?

Tak teď hlas jednoho z nich.

Předně, muž v souvislosti s těhotenství, případně porodem nebo dokonce péčí o nepatrného tvorečka po narození, byl po dlouhá staletí odkládán ( případně se odkládal ) na vedlejší kolej.
Zvlášť při porodu se může cítit nesvůj, protože teď je v situaci, kdy údálosti nemá ve svých rukou. Může sice podpořit svou ženu psychicky, může posloužit jako služebníček pobíhající kolem ženy, tu něco přinese, tu se o něho ženuška opře, protáhne záda ..... Ale konečný výsledek není v jeho rukou.
Trpělivost, pokora, soucítění a pravá mužnost se v té chvíli budou hodit.

ČEKAT,ČEKAT,ČEKAT A ZASE ČEKAT.

..... nebo pokud jsi přítomen neplánovaně překotného porodu doma, tak se z tebe stane v jednom okamžiku porodník,zdravotní bratr a rodící tatínek a v té chvíli se nezbývá než modlit a napnout všechny smysly k zdárnému přivítání nového občánka

Upřímně, žena, na tom není o moc lépe. Sice se může ( musí ) účastnit porodu jako hlavní aktér, ale to jak budou probíhat kontrakce, tím pádem jak dlouhý bude porod, ovlivní jen velice mizivě. ( samozřejmě v nemocnici může využít epidurální anestézii, která může i zpomalit průběh porodu, ale i když je nazývána bezbolestnou, určitou míru bolesti provází / má cvachovská "vyčteninka" z internetu / ).

Proto všichni toužebně vyhlíží výsledek tohoto dramatického příběhu - zázraku zrození nového člověka.
A ač se to stalo již n-krát, jsem si jist, že i dnes se narodí naši nový souputníci a všichni zůčastnění budou nadšení a dojatí, že to všechno dobře dopadlo a budou naopak zkroušení a zdrcení, když se něco nepovede nebo v nejhorším případě dokonce přijde o život miminko, případně i maminka, a to nehledě na to, zda rodila doma nebo v nemocnici.
MYSLÍTE SI, ŽE V TÉTO CHVÍLI JE PODSTATNÉ, KDE JSTE RODILA?
Budete šťastní nebo nešťastní, ať jste doma nebo v nemocnici.

Jak se říká : po bitvě každý generál.
Není proto rozumné odsuzovat někoho, že se rozhodl pro to, že využije výhody nemocničního prostředí a ono to nevyšlo a dělat z porodníků řezníky a ze sestřiček neurotické saně, na druhou stranu by nebylo fér odsuzovat povětšinou dobře poučené maminky, které by raději prožili přirozený porod doma a dělat z nich nesvépravné bytosti, které sobecky myslí sami na sebe, na své pohodlí, a ne na své dítě.

Je to všechno složitější.

Určitě má své nesporné výhody, když maminka nabývá rozumnou jistotu, že miminko, které se v ní vyvíjí, je v pořádku ( a i kdyby nebylo, není věcí žádného člověka, aby rozhodoval o životě JEJICH dítěte ). Díky tomu, že je budoucí rodička monitorována a zná se její stav, můžou se odhadnout případné komplikace a může se jim předejít nebo si na ně alespoň dát pozor. To vše může poskytnout odborný lékařský dohled.
Je jasné, že cílem lékařského personálu by mělo být, co možná nejhladší průběh pokud možno "přirozeného" porodu. Možná se dokonce předem dohodnou s maminkou, že provedou císařský řez, pokud by byl ten přirozenou cestou riskantní.
Také když vzniknout komplikace, je výhodnější když asistuje vyškolený personál v přesile s vymoženostmi dnešní doby za zády než vystrašený tatínek s podlomujícími se koleny.

Proto chápu zděšení, které vyvolává představa zakrvavené ženy, která prohrává svůj boj o životy a nešťastná porodní asistentka, která vynaložila věškerý um a síly, jen smutně přihlíží jejímu skonu.
Takový scénář se možná někde i ve vyspělých zemích Evropy, kde jsou umožněny domácí porody, může odehrát, stejně jako při sebelepší péči v nemocnici může zemřít matka i dítě.

Ale dost děšení! Je třeba klidu a rozvahy.
Proto ať každý zváží klady a zápory obou přístupů a nese svou odpovědnost za svá rozhodnutí.
A upřímně, ten kdo je nejvíce zasažen tím, když to nedopadne, tak jak bychom si všichni přály, nejsou především lékaři a sestřičky, ale vždy OBA RODIČE ( pokud samozřejmě milují své partnery a budoucího potomka či potomky).

Jaké je tedy SPRÁVNÉ ŘEŠENÍ ?§!

Ti, kteří prošli porody všeho druhu, by asi přivítali, pokud by bylo možné záslikovou službou přes nějaký e-shop si objednat dovezení "hotového" dítěte . Bez strachu, bolesti, nejistoty ..... Na druhou stranu jedinečná možnost sžívat se svým děťátkem po dobu devíti měsiců, být spoluúčastníkem jedinečného zrození, má taky mnohé do sebe.....
Přeji budoucím rodičům, aby se moudře rozhodli a aby se setkali, co nejméně s nepochopením a nevraživostí.


Na závěr píši věty, vyjádření, postoje,kterým se vyhnout, ať už máme jakýkoliv názor na porody :

1) NEZEVŠEOBECŇUJ

Pokud jsi zažila komplikovaný porod a šlo ti v něm o život, nepředpokládej, že všechny další ženy budou muset prožít to samé co ty.
Pokud si se nesetkala s příjemným nemocničním personálem, nevnucuj druhým, že VŠICHNI doktoři jsou řezníci a sestřičky, že moc laskavosti nepobraly.
Když si měla bezproblémový domácí porod nepředpokládej, že to tak proběhne u každé.

2) JSOU SOBECKÉ, DĚLAJÍ TO VŠECHNO KVŮLI SVÉMU POHODLÍ, NEMYSLÍ NA DÍTĚ

Jako nerozumné bych označil náctileté dívky, které mají děti.Děti mají děti. Nepředpokládám, že do této věkové kategorie patří tyto ženy.
Spíš jsou to už ženy, které MUSÍ mít určitý rozhled, zvlášť ohledně porodu předpokládám mají větší znalosti než všeobecná většina ( jde přeci o jejich život a život jejich dítěte ).
Navíc jest-li by to dělaly pouze kvůli svému komfortu, nevím proč by nezvolily nemocniční péči, kde, když je potřeba, tak jí dítě pohlídají ( prosím ženy nekamenujte mě , pokud vám miminko nebylo pohlídáno ...).
Věnování se doma je zákonitě intenzivnější, ale dítěti to podle mně neublíží,spíše naopak .....


Na druhou stranu by určitě nebylo fér znevažovat ženy, které se rozhodly rodit v nemocnici jako by to byly krkavčí matky, když využívají výhod nemocniční péče ( má to i své nevýhody ,že? ).
TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 13. ledna 2017 v 3:40 | Reagovat

pěkný blog

2 padesatka | E-mail | Web | 14. ledna 2017 v 10:09 | Reagovat

Porod určitě ano, nějak se to dítě ven dostat musí..:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama