Samaritán a sekty

31. července 2018 v 4:27 | Lukíno |  Glosátor aneb podčárník

SAMARITÁN A SEKTY


Komunikace, to je umění. Zvolit slova tak ,abych neurazil a zároveň řekl, co skutečně chci, není vždy lehké.Mistry v tomto oboru by měli být novináři , zvlášť ti, kteří naživo něco komentují. Populární je dnes vyjadřovat se v různých odborných diskuzích, například za pomocí podcastů.
A právě začátek jednoho z nich, se stal inspirací pro tuto glosu.
Byl kupodivu sportovní a v 0:32 svého úvodu se novinář Ondřej Nováček zmínil " ...,že na Mikulově proběhlo setkání sekty Kryštof kempu ".Souvislost s dalším obsahem byla nijaká, ale rámcově pro uvedení toho, co významného se v glosovaném období událo kromě zahájení 1. fotbalové Fortuna ligy , je pochopitelné, že zmínil hojně navštěvované Kryštofí soustředění.
Toto poněkud neobvyklé vyjádření, zřejmě ohledně oddaných fanoušků skupiny Kryštof a jejího krále Richarda Krajča,mě motivovalo k sepsání tohoto článku.
Slova nosí význam, to je jasné. Říkají nám něco o tom, kdo je říká a měla by předat něco, co si ten dotyčný myslí.
Je zajímavé, že některá slova časem mění úplně svůj význam.
Tak například kdybychom se přenesli do první století a někdo nás oslovil na území Izraele " Ty Samaritáne!" , mohli bychom si být jisti, že ten člověk k nám nechová zrovna sympatie, ba naopak, že námi nanejvýš pohrdá. Samaritáni, to byl pro pravověrné Židy povl.
Dnes kdybychom byli označeni za samaritány, tak nás ten člověk chválí za to, že druhým pomáháme, i když to může mít nádech určitého naznačování, jest-li to s tou dobročinností trochu nepřeháníme.
Stejné slovo, ale úplně odlišný význam.
Naproti tomu slovo SEKTA VŽDY nese význam něčeho zlověstného a ten kým je toto slovo použito, má vůči dané skupině odsuzující postoj.
Nevím jaký má pan Nováček postoj k Richardovi,ale tuším, že vřelé to úplně nebude a z jeho pohledu přehnaná loajálnost fanoušků vůči skupině Kryštof mu taky nevoní. Je možné, že se mýlím, protože z jedné věty se těžko dělají nějaké hluboké závěry a jeho použití v odtažitém sportovním kontextu je možná jen popisným použitím bez citového zabarvení.
Přesto mě toto záměrné použití výrazu SEKTA dovádí k úvaze, že je dobré přemýšlet o tom, co mi kdo říká a proč mi to říká.Předává mi pouze myšlenku nebo se snaží vě mně vyvolat určitý negativní pocit?Nemanipuluje mnou?
Dnes i politici a jiní používají silné výrazy, aby docíli předpokladané odezvy u svého posluchačstva a někdy to je dokonce bez myšlenkového obsahu nebo jejich řeč postrádá logiku.

Ať tak nebo onak, je dobré přemýšlet o tom, co mi kdo říká a proč mi to říká, abych se nestal snadným terčem manipulace.Zvlášť opatrný by člověk měl být ve chvílích, když někdo používá silné výrazy, z kterých čiší zášť a nenávist, pak i informace, které podává můžou mít silně zavádějící charekter a možná mají za cíl, abych si nejen myslel, ale i CÍTIL to, co dotyčný.

V souvislosti s tím ještě naskok k Samaritánům.
Samaritáni byli defakto přitěhovalci.I dnes tu máme různé přistěhovalce.Tak například, ÚKÁČKA, tedy Ukrajinci, nepatří mezi oblíbence většinové společnosti a výše uvedené slovo ÚKÁČKO s patřičným citovým zabarvením vás nenechá na pochybách, co si onich lidé myslí a co k nim především cítí. Ještě vyhraněněji lidé přistupují k lidem s muslimsky zaměřeným přesvědčením.Slovo, které pejorativně označuje Araba, ARABÁŠ, také nevyvolává kdovíjakou citovou odezvu.
Důležité, ale nejsou pouze slova, ale to , co je za nimi. V Bibli například máme příkladný postoj Boha, který nám může být sympatický, ať už jsme ÚKÁČKA, ARABÁŠOVÉ nebo ČECHÁČKOVÉ .
Skutky 10:34,35 : " Bůh není stranický, ale v každém národu je mu přijatelný ten, kdo má před ním bázeň a jedná spravedlivě." Bohu je jedno odkud jsme, ale jací jsme. Je to spravedlivé, není to naivní a zároveň se Bůh vyhnul předsudkům, které tak rády ovládají naše myšlení a naši řeč.

Takže nám všem přeji, abychom měli zdravou, funkční mysl a používali ji k povzbuzování druhých spíše než k urážkám a to zvlášť v tomto příšerném vedru.TOPlist
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MOE | E-mail | Web | 2. srpna 2018 v 11:13 | Reagovat

Kdo ví, co byla mitovace, pro takové vyjádření. Taky záleží co to bylo za média. A možná šlo jen o jakýsi protest od fanoušků Tomáše Kluse, kdy seknout mohli být myšleni umělci podporovaní Babišem.
viz. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/kupuje-si-andrej-babis-umelce-velky-sef-nehraje-podle-pravidel-vysvetluje-klus-svoji-kritiku-umelcu-a-premiera-52669

2 MOE | E-mail | Web | 2. srpna 2018 v 11:13 | Reagovat

ehm ehm, *motivace

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama